Zeyrek

Linum austriacum

(Puslu zeyrek)

30-50 cm boylanabilen, çok yıllık, otsu bir türdür. Gövdeler birbirlerinden uzaklaşır şekilde, çok çiçekli çiçek kurulları taşır. Yapraklar , , kalın, tek damarlı, 10-20 mm uzunlukta, dumanlı ve pürüzsüz yüzeyli veya mercek altında görülebilen az derecede pulsu yüzeylidir. Çiçeklenme Nisan-Haziran ayları arasında; çiçek sapı meyve zamanı aşağı bükülmüş veya geriye doğru kıvrımlı, 10-25 mm uzunlukta; belirgin 3-5 damarlı, 3-5 mm, dışta kalanlar dikdörtgenimsi, , sıklıkla , içte kalanlar eliptik-daire şeklinde ve ; 13-20 mm, mavi; dikdörtgenimsi-top başlıdır. Kapsül meyve 5-8 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirHaymana / Ankara - Mayıs 2020 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 1800 m yükseklikler arasında; tahrip edilmiş yerler, bozkırlar, nadas tarlaları ve yol kenarlarında doğal gelişim gösterebilirler. 

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Linum austriacum L.
Sinonimler

- Linum austriacum
- Linum perenne var. austriacum
- diğer sinonimler...
İngilizce

Asian Flax

Diğer bilgiler

Türkiye'ye geniş yayılış gösteren iki alttürü yetişmektedir. Bu alttürler ve ayırd edici özellikleri altta belirtildiği şekildedir:

L.austriacum subsp. austriacum: Yapraklar 10-15 x 0.75-1.5 mm boyutlarda; çanak yapraklar 3-5 mm; taç yapraklar 13-15 mm; kapsül 5-6 mm, genişliği kadar uzun ve küt uçludur.

L.austriacum subsp. glaucescens: Yapraklar 15-20 x 1.5-5 mm boyutlarda; çanak yapraklar 5-6 mm; taç yapraklar 15-20 mm; kapsül 7-8 mm, hafifçe uzunca ve  sivrimsi uçludur. 

Etimoloji ve kısaltmalar

Linum Yunancada `keten bitkisi` anlamına gelen linon kelimesinden türetilmiştir. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis, P. H. (1967). Flora of Turkey and the east Aegean islands Vol:2. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Linum austriacum hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm