Kauçuk Ağacı

Ficus elastica


Kauçuk ağacının anavatanı Hindistan Yarımadası ve Güneydoğu Asyadır. Tropikal çalılıklar ve ormanlık alanlarda doğal olarak bulunur. Ilıman iklimli birçok bölgede yaygın olarak yol ağaçlandırması, park ve bahçe düzenlemesi ve evlerde süs bitkisi olarak kullanılır. Bir çok ülkede doğallaştığı kabul edilir.
Yeni gözlem bildirKaraincir / Datça / Muğla - Temmuz 2014 © Serdar Ölez


Morfoloji

20 m kadar boylanabilen, geniş taçlı, herdem yeşil, odunsu bir türdür. Gövde silindirik; genç dallar , sarımsı-kahverengi veya gri renkte; gövde kabuğu pul pul ayrılır. Yapraklar 12-30 x 5-15 cm, , tabanda , , pürüzsüz, derimsi; sap 2.5-5 cm, , sarımsı-kahverengi veya siyah, 5-15 cm ve dür. her yaprak koltuk altında 2 adet, taban kısmı dar yumurta biçiminde, 1-2 cm, , koyu yeşil benekli; hafifçe konik, sapsızdır.

Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Kauçuk ağacının anavatanı Hindistan Yarımadası ve Güneydoğu Asyadır. Özellikle Kuzey Hindistan, Butan, Nepal, Myanmar (eski adıyla Burma), Malezya ve Endonezya'da, tropikal çalılıklar ve ormanlık alanlarda doğal olarak bulunur. Ilıman iklimli birçok bölgede yaygın olarak yol ağaçlandırması, park ve bahçe düzenlemesi ve evlerde süs bitkisi olarak kullanılır. Bir çok ülkede doğallaştığı kabul edilir. 

Doğal yetişme ortamlarında aylık ortalama üst sıcaklık 30 ° C ve ortalama yıllık yağış 1000 ila 2000 mm arasındadır.

Kauçuk ağaçları süs bitkisi olarak yetiştirildiğinde 25-50 yıl yaşarken; doğal yetişme ortamları tropik bölgelerde 200 yaşına ulaşabilir.

Sınıflandırma

Gezenadam taxonomy scale

Kısa kısa...

 • Ficus cinsinin diğer üyelerinde olduğu gibi, kauçuk ağacı çiçeklerinin tozlaşması için belirli bir incir sineği türüne ihtiyaç duyar; bu ilişki nedeniyle, kauçuk bitkisi diğer tozlayıcıları çekmek için oldukça renkli veya hoş kokulu çiçekler üretmez. Küçük meyvesi sarı-yeşildir, zar zor yenilebilir; bu meyveler sadece tozlaşan böceğin bulunduğu alanlarda verimli tohumlar üreten sahte meyvelerdir.
 • 5-6 yaşına gelmiş Ficus elastica ağaçlarının gövdeleri çizilerek lateks adı verilen özsu elde edilebilir. Lateks kauçuk üretiminin ana maddesidir.

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Ficus elastica Roxb. ex Hornem.
Sinonimler (Tam liste)

- Ficus cordata Kunth & C.D.Bouché
- Macrophthalma elastica (Roxb. ex...
- Urostigma circumscissum Miq.
- Visiania elastica (Roxb. ex Hornem....
İngilizce

Indian Rubberplant

Etimoloji ve kısaltmalar

Ficus Latincede 'incir' veya 'incir ağacı' anlamına gelir. Eski Yunancada σῦκον kelmesinden türetilmiştir; σῦκον ise Afro-asyatik kökene sahip olduğu varsayılan Fenike dilinde 'yarı olgun incir' anlamına  gelmektedir. Elastica Eski Yunancada ἐλατός kelimesinin güncel Latince karşılığıdır. ἐλατός Hint-Avrupa dilleri kökeninde `harekete geçirmek, itmek, vurmak, yenmek` anlamlarına gelebilen hıel- önekinden türemiştir ve `eğer üzerinde bir güç uygularsa şeklini kırılmadan değiştirir` şeklinde yorumlanır. Ficus elastica türü için ağacın gövdesi çizilerek elde edilen ve eldivenlerden otomobil lastik sanayisine kadar bir çok alanda kullanılan özsuyuna (lateks) işaret eder.  Bilimsel adlandırma kullanılan ex kısaltması, bu kısaltmayı takip eden ismin bu türü kabul görür şekilde yayınladığı ancak bunu ΄ex΄ kısaltmasından önce gelen yayıncının kabul görmeyen açıklamalarına dayandırdığını belirtir.

Kaynaklar

 1. Rubber plant (Ficus elastica) - Description and uses. (2020, October 24). Kalliergeia. https://www.kalliergeia.com/en/rubber-plant-ficus-elastica-description-and-uses/
 2. Ficus elastica (rubber plant). (2020, January 10). https://www.cabi.org/isc/datasheet/24090
 3. Listelenen kaynaklar Ficus elastica hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

Basit Görünüm