Karayemiş

Laurocerasus officinalis

(Gürcü kirazı, Laz yemişi, Tanal, Taflan)

6 m boylanabilen, herdem yeşil, çalı veya ağaçlardır. Taze sürgünler açık yeşil renkli ve dür. Yapraklar , 6–18 × 3–7 cm, taban , kenarlar ince testere dişli veya tam , ; ; üst yüzey , altta yaprak sapına yakın 1 ya da 2 çift kahverengimsi yağ bezeli; yaprak sapı 5–15 mm uzunlukta ve dür. Çiçeklenme Mart-Mayıs aylarında, yapraklanmadan önce; çiçek durumu , 26–32 çiçekli, 55–130 mm; çiçek sapı 1–5 mm, ; yüksük şeklinde, 3–4 mm, ; yayılı, üçgen biçimli, 0.7–1.2 mm; beyaz, , 3–5 mm; dür. Meyve yumurta biçimli veya konik, 13–17 mm, tek çekirdekli, etli, derin siyahımsı eflatun-kırmızı ve dür.
Yeni gözlem bildirRize - Temmuz 2016 © Çelebi Haberal


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 600 m yükseklikler arasında; su kenarında büyüyen çalılıklarda, gölgeli su yataklarında ve orman altlarında gelişim gösterirler.

Etimoloji ve kısaltmalar

Laurocerasus Latincede `defne` anlamına gelen laurus kelimesi ile `kiraz` anlamına gelen cerasus kelimesinin birleşiminden türetilmiştir. Officinalis Latincede `bir manastırda sağaltıcı bitkilerin ve diğer ihtiyaç maddelerinin tutulduğu yerde olan, yere ait olan` anlamına gelir.

Kaynaklar

 • Listelenen kaynaklar Laurocerasus officinalis hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations

 • Basit Görünüm