Kıyı sütleğeni

Euphorbia peplus


Kıyı bölgelerde yere yayılı olarak gelişen, tek yıllık, otsu bir türdür. Gövde sıklıkla tabandan 4 dallıdır; dallar etli, dumanlı, tüysüz, sıklıkla eflatunumsu renktedir ve 40 cm'ye kadar uzayabilir. Yapraklar oraksı-dikdörtgenimsi, 5-15 x 2.5-10 mm boyutlarda, veya , ± tam kenarlı ve tabanı çarpıktır. Çiçeklenme Haziran-Eylül ayları arasında gerçekleşir; ipliksidir ve 1-1.5 mm uzunluktadır; kırmızımsı-kahverengidir ve ince beyaz veya pembemsi uzantıları bulunmaktadır. Meyve 4-5 mm çapta ve sıklıkla eflatunumsu renktedir. Tohumlar yumurtamsı-armutsu formda, 2.5-3 mm çaptadır, yüzeyi pürüzsüzdür ve soluk gri renktedir.
Yeni gözlem bildirKaraburun / İzmir - Temmuz 2020 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesinde; kumluk ve çakıllı deniz kenarlarında ve tuzlu iç göllerin kıyılarında gelişim gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Galarhoeus peplus (L.) Rydb.
Sinonimler

- Galarhoeus peplus (L.) Rydb.
- Anisophyllum peplis (L.) Haw.
- Chamaesyce peplis (L.) Prokh.
- Esula rotundifolia (Lam.) Gray
- Keraselma peplus (L.) Raf.
- Tithymalus peplis (L.) Scop.
- diğer sinonimler...

Etimoloji ve kısaltmalar

Euphorbia: Yunan fizikçisi Euphorbos, kaktüs benzeri bir bitkiden bahsederek güçlü bir müshil olarak kullanıldığını yazmıştır; Numidia Kralı II.Juba MS 12`de bu bitkiye Euphorbos adını vermiştir; 1753`te bu bitkiyi de içeren tüm cins Euphorbia olarak adlandırılmıştır. Peplus tür adı karşılıklı yapraklı ve küçük soluk yeşilimsi çiçekli bir cins olan Peplis´e benzerliğine işaret etmektedir;  Peplis türlerinden bazıları akvaryum bitkisi olarak da kullanılmaktadır. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1967-1988). Flora of Turkey and the east Aegean Islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Euphorbia peplus hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm