Karaçay

Sideritis montana

(Mor karaçay)

10-40 cm boylanabilen, tek yıllık otsu bir türdür. Gövde basit veya tabandan dallanmış, seyrek veya yoğun - tüylü, tüyler 2.5-5 mm uzunluktadır. Yapraklar 10-30 x 2-10 mm boyutlarda, formda, , uca yakın kısımlar küçük dişli-testere veya tamamı veya tam kenarlıdır; altlardaki yapraklar kısaca saplıdır. Çiçeklenme Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşir; çok sayıda birbirinden ayrık veya biraz yoğun halka dizilimli ve 4-6 çiçekli çiçek kurulları oluşturur; üst ler sıklıkla sarı renklidir; çanak tam simetrik, 6-10 mm uzunluktadır; çanak dişler yaklaşık olarak birbirlerine eşit, , 3-5 mm uzunlukta ve 1-2 dikensi uçludur; önceleri sarı renkli, sonraları kahverengimsi-siyah renkte ve 5-7 mm uzunluktadır.
Yeni gözlem bildirSarıoba / Polatlı / Ankara - Mayıs 2020 © Serdar Ölez


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 2000 m yükseklikler arasında; tarım ve nadas tarlaları, bozkırlar, kuru yamaçlar, çam korulukları ve meşe çalılıklarında doğal gelişim gösterir.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Sideritis montana L.
Sinonimler

- Sideritis montana
- diğer sinonimler...
İngilizce

Mountain İronwort

Etimoloji ve kısaltmalar

Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis, P. H., Cullen, J., & Coode, M. J. (1988). Flora of Turkey and the east Aegean islands. Edinburgh University Press.
 2. Listelenen kaynaklar Sideritis montana hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm