Manisalalesi

Anemone coronaria

(Taçlı dağ lalesi)

8-30 cm boylanabilen, çok yıllık, yumrulu otsu bir türdür. Dip yapraklar üçerli birleşik yapıdadır, saplı dilimler çok sayıda dikdörtgenimsi parçaya bölünmüştür; kenarlar dişlidir. Çiçekli gövde üzerindeki yapraklar sapsızdır. Çiçeklenme Şubat-Nisan ayları arasında gerçekleşir; çanak yapraklar başkalaşarak taç yaprak görünümü almışlardır; çanak ve taç yapraklar toplam 5-8 adettir ve ters yumurtamsı formdadır, varyetelerine göre açık parlak kırmızı, pembe, menekşe rengi-mavi veya beyaz olabilirler. Meyveler sert kabuklu ve yoğun dir.
Yeni gözlem bildirAltınkum / Çeşme / İzmir - Şubat 2021 © Mustafa Gökmen


Görseller

Gözlemler

Ekoloji/Habitat

Deniz seviyesi ile 900 m yükseklikler arasında çalılıklar, çayırlıklar ve yamaçlarda yayılış gösterirler.

Sınıflandırma

Adlandırmalar

Bilimsel adlandırma

Anemone coronaria L.
Sinonimler

- Anemone coronaria
- diğer sinonimler...
İngilizce

Lilies-Of-The-Field

Etimoloji ve kısaltmalar

Anemone Yunanca ve Latincede 'rüzgar' anlamına gelen ἄνεμος (ánemos) kelimesi ve '... kızı' anlamına gelen -ώνη (-ṓnē) sonekinin birleşiminden türetilmiştir; 'rüzgarın kızı' anlamındadır. Adlandırmada kullanılan L. kısaltması modern taksonominin babası, İsveçli bir botanikçi, doktor ve zoolog olan Carl Linnaeus´un (1707 - 1778) türü yayınlayan kişi olduğunu belirtmek için kullanılır.

Kaynaklar

 1. Davis,P.H., Cullen,J., & Coode,M.J. (1962-1988). Flora of Turkey and The East Aegean Islands. Edinburgh University Press (Çeviri: Ölez S., 2020)
 2. Taçlı dag lalesi. (23 Şubat 2009). Vikipedi: Özgür Ansiklopedi. Retrieved February 18, 2021, from https://tr.wikipedia.org/wiki/Ta%C3%A7l%C4%B1_da%C4%9F_lalesi
 3. Listelenen kaynaklar Anemone coronaria hakkında ilave bilgiler içerebilir:
  Ulusal Tez Merkezi
  Tubives
  Türkiye Bitkileri
  Bizim Bitkiler
  Kocaeli Bitkileri
  GBIF Database
  Wikipedia
  Encyclopedia of Life
  Wikispecies
  JSTOR Plant DB
  Efloras
  Plants For A Future
  Google Images
  Plant Illustrations
  KEW-PWO

Basit Görünüm