DDbtn


Dikmen Köyü Kalıntı Ormanı Parkuru

    
Beypazarı / Ankara / Türkiye
Parkur Zorluk Derecesi
Kolay
Zor
-


Başlangıç
740 m
En Yüksek
1060 m
Bitiş
746 m

Toplam Yol
6777 m
Tırmanma
341 m
Alçalma
-334 m

Tahmini Süre
3-4 saat
Tarih
26 Haziran 2016 09:30

Amaç
Beypazarı Dikmen Köyü yakınlarındaki kalıntı ormanın keşfi

Katılım
Ahmet Demirtaş, Gürkan Alpsoy, Serdar Ölez (Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği)

Ulaşım
Ankara`dan Beypazarı yönünde ilerlerken, Ayaş`tan 30 km sonra, Akçakavak kavşağından U (geri) dönülür. Köprüyü geçer geçmez Dikmen Mahallesi (ve Oymaağaç Mahallesi, Tacettin Mahallesi) yönüne dönülür. Yaklaşık 8 km sonra yolun batı kenarındaki söğüt yakınlarına araç park edilir ve yürüyüşe geçilir.

Jipsli - kireçli toprak zeminden 120 m çıkıştan sonra 860 m`de bulunan platoya ulaşıldı. Plato çevresinde erozyonla aşınarak ortaya çıkan jips kristalleri fotoğraflandı. Güneydeki kalıntı ormanın ve diğer yönlerdeki coğrafi yapının görüntüleri alındı. Platonun ortasında define avcılarının kazdığı sanılan ø4x1.5 m`lik bir çukur belirlendi. Platonun batı kenarı ortasından tekrar inişe geçildi. Başlangıçta tepe seviyeden 3-6 m aşağıda, tepe seviyesine paralel ilerlendi, daha sonra kaygan kireçli kumlu zeminden iniş sırasında zorluk yaşandı. Yaklaşık 50 m iniş ardından, bir süre yatay ilerlendi, daha sonra kalıntı ormana doğru, su yolu (kuru) izlenerek kireçli zeminden çıkış yapıldı. Yaklaşık 160 m yükseklik kazanıldıktan sonra 970 m de ilk meşe ağacına rastlandı. Bu bölgede jipsli-kireçli zemin yerini kayalık-kireçli zemine bıraktı. Önce güney, sonrasında güneybatı yönünde ilerleyerek 1060 m`de zirveye ulaşıldı. Zirvede yaklaşık 15x15 m dış ölçülerde, yaklaşık 2 m yükseklikte bir taş yapı (duvar) kalıntısı bulunduğu görüldü. Kalıntı ormanın zirvenin kuzeydoğu yönünde 970 m`ye, güney-güneydoğu yönünde 900-950 m`ye kadar indiği kalan kısımlarda 1000 m civarında sonladığı belirlendi. Zirvede verilen mola ve fotoğraf çekimleri ardından, bu noktanın batısında bulunan tepenin kuzeydoğu yamacındaki kalıntı ormana gitmek üzere zirveden ayrılındı. Önce orta-sert iniş, ardından kolay tırmanış ile bölgeye varıldı. Bu kalıntı ormanın zirvedekinden ayrı olmasına karşın flora çeşitliliği olarak farklılık göstermediği sonucuna varılarak daha ileri inceleme yapılmadı. Bölgenin de odunsu taksonlarının 900-950 m seviyelere kadar görülebildiği belirlendi. Dönüş yolunda önce eş yükseklikte, daha sonraları sürekli inişle alternatif bir parkurdan başlangıç noktasına geri dönüldü. Sonraki ziyaretlerde Dikmen Köyü`ne kadar araç ile gelerek, buradan kalıntı ormana doğrudan çıkışın daha rahat ve hızlı olacağı değerlendirildi.


Kalıntı orman yapısı içindeki odunsu taksonlar
Bodur Otu (Cionura erecta) Çitlembik (Celtis tournefortii) Çoban Döşeği (Convolvulus assyricus) Alıç (Crataegus orientalis) Geyik Dikeni (Crataegus monogyna) Deniz Üzümü (Ephedra major) Yaban Yasemini (Jasminum fruticans) Yunus Eriği (Prunus divaricata) Tüylü Meşe (Quercus pubescens) Cehri (Rhamnus sp) Cehri (Rhamnus thymifolius) Kuşburnu (Rosa canina) Ova Karaağacı (Ulmus glabra)

Diğer odunsu taksonlar
Karaçalı (Paliurus spina) Kara Kavak (Populus nigra) Badem Ağacı (Prunus Dulcis) Badem Ağacı (Tüysüz) (Prunus sp) Derici Sumağı (Rhus coriaria) Böğürtlen (Rubus caesius) Söğüt (Salix sp) Katırtırnağı (Spartium junceum) Patlangaç Ağacı (Staphylea pinnata)

Diğer taksonlar
Çoban Yastığı (Acantholimon spp.) Oymadare (Achillea gypsicola) Yabani Soğan (Allium sp) Balonlu Geven (Astragalus vulnerariae) Deve Çökerten (Atraphaxis Billardieri) Kapari (Capparis spinosa) Deve Dikeni (Carduus Nutans) Peygamber Çiçeği (Centaurea sp.) Alakötürüm (Centaurea urvillei) Yeşil Sakalotu (Chrysopogon gryllus) Körügen (Coronilla varia) Yabani Karanfil (Dianthus sp.) Hazeran (Delphium sp) Çakşır (Ferula communis) Yoğurtotu (Galium aparine) Küre Çiçeği (Globularia trichosantha) Bozkır Çöveni (Gypsophila eriocalyx) Kenger (Gundelia sp) Merdiven Çiçeği (Morina persica) Yabani Çörekotu (Nigella arvensis) Yabani Havuç (Pastinaca sativa) Çalba (Phlomis fruticosa) Ay Şalbası (Salvia aytachii) Habeş Adaçayı (Salvia aethiopis) Anadolu Halısı (Salvia cryptantha) Dam Koruğu (Sedum sp) Sorguçotu (Stipa) Kısamahmutotu (Teucrium sp.) Sipil Kekiği (Thymus sipyleus) Yabani Kimyon (Zygophyllum fabago) Çan Çiçeği


Beypazarı / Ankara / Türkiye

Creative Commons Lisansı Gezenadad site seal Kim bu gezenadam